EveryCircuit
Contact
Reviews
Home
williamdoel
modified 10 years ago

how to find the current ohms law

0
0
26
00:19:23
First subtract the voltage from the source of 5v minus the voltage from the silicon diode of .7volt equal = 4.3volt then add to find the total resistance in series 1.2kohms plus 2.2khms = 3.4koms so the use the current formula I= 4.3volts/3.4kohms = 1.26mAmps
published 10 years ago

EveryCircuit is an easy to use, highly interactive circuit simulator and schematic capture tool. Real-time circuit simulation, interactivity, and dynamic visualization make it a must have application for professionals and academia. EveryCircuit user community has collaboratively created the largest searchable library of circuit designs. EveryCircuit app runs online in popular browsers and on mobile phones and tablets, enabling you to capture design ideas and learn electronics on the go.

Copyright © 2026 by MuseMaze, Inc.     Terms of use     Privacy policy